Dzisiaj jest Wtorek. 21 listopada 2017. Imieniny obchodzą Albert, Alberta, Albertyna, Janusz, Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina, Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław. Do końca roku zostało 41 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Aby kąpiel i pływanie były bezpieczne

2842 razy czytano artykul

wtorek, 28 czerwca 2016

Bezpieczeństwo kąpieli w akwenach wodnych.

Do jednych z największych letnich atrakcji należy spędzanie wolnego czasu nad wodą. Jednak co roku mimo prowadzonych działań profilaktycznych przez podmioty zajmujące się tematyką bezpieczeństwa dochodzi do utonięć. Bardzo wiele osób w ogóle nie potrafi pływać, niska jest również nasza wiedza o zachowaniu się w środowisku wodnym.

Należy nadmienić, że na terenie gminy Siemkowice brak jest bezpiecznych strzeżonych kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kąpieli. W związku z powyższym, wszystkie akweny w tym  zbiorniki wodne w pobliżu dworku w Siemkowicach jak również rzeka Warta stanowią miejsca niebezpieczne dla wszystkich  uczestników letniego wypoczynku.

Analizując przyczyny, miejsca i okoliczności wypadków osób kąpiących się, można stwierdzić, że znaczna część utonięć spowodowana jest kąpielą w miejscach niedozwolonych, zbytnią pewnością siebie, brawurowymi popisami a także pływaniem po spożyciu alkoholu, dlatego też wiele wypadków na wodzie ma miejsce z powodu:

• braku wymaganych atestów sprzętu pływającego stwierdzających ich przydatność do eksploatacji  i  korzystania z niego bez wymaganych uprawnień
  • korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

Wypoczywając nad wodą zachowaj rozsądek i umiar podczas kąpieli !!!

Pamiętaj:

• do kąpieli wybieraj zawsze miejsca bezpieczne odpowiednio oznakowane najlepiej pod okiem ratownika,  unikaj  miejsc  niestrzeżonych,
  • powoli wchodź do wody, aby przez nagłą różnicę temperatur nie doprowadzić do skurczu serca.

Nie wchodź do wody gdy:

• jesteś bezpośrednio po jedzeniu (odczekaj przynajmniej pół godziny),
  • jesteś zmęczony i głodny,
  • piłeś alkohol,
  • jesteś rozgrzany lub spocony,
  • temperatura wody wynosi poniżej 15 stopni,
  • jest duża fala,
  • w wodzie występują wiry,
  • dno akwenu jest zanieczyszczone.

Nie skacz do wody gdy:

• nie znasz głębokości,
  • nie wiesz co się w niej znajduje,
  • jesteś rozgrzany (wstrząs termiczny),
  • w wodzie jest dużo pływających (kolizja).

Ponadto:

Jeśli znajdziesz się w pobliżu tonącego i nie ma tam ratownika, pomóż mu natychmiast. Bardzo często w takim przypadku od Twojej reakcji i udzielenia mu pierwszej pomocy zależy jego życie.

Jeżeli człowiek oddycha, jednak w jego drogach oddechowych zgromadziło się sporo wody powinniśmy je udrożnić:

• należy wtedy odchylić głowę niżej, niż znajduje się jego tułów.
  • jeśli w ustach ma wodne zielsko, powinniśmy je usunąć, aby nie spowodowało uduszenia cuconego człowieka.
  • ważne jest także aby nie udławił się własnym językiem. Odchylmy więc jego głowę i unieśmy żuchwę do góry.
  • jeżeli nie wyczuwamy u  niego pulsu, konieczna jest natychmiastowa reanimacja i zastosowanie sztucznego oddychania.
  • najskuteczniejszą metodą jest sztuczne oddychanie "usta–usta". Należy więc głowę ratowanego odchylić do tyłu, zatkać palcami jego nos i  po wykonaniu głębokiego wdechu własnymi ustami wdmuchiwać powietrze do ust ratowanego. Unoszenie się ściany klatki piersiowej ratowanego świadczy o  skuteczności sztucznego oddechu. Następnym krokiem jest uciskanie klatki piersiowej na przemian z oddychaniem. Ucisk wywiera się pionowo w dół. Łokcie osoby ratującej powinny być wyprostowane. Cykl składa się z 2 wdechów i 30 ucisków. W ten sposób udzielona pomoc, do czasu przyjazdu lekarza, zwiększa szansę na uratowanie czyjegoś życia.

(Zamieszczone informacje opracowano na podstawie materiałów WOPR )

Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach

Portal Gminy Siemkowice