Dzisiaj jest Poniedziałek. 10 sierpnia 2020. Imieniny obchodzą Asteria, Bernard, Bogdan, Borys, Filomena, Laurencjusz, Wawrzyniec, Prochor, Wierzchosław. Do końca roku zostało 144 dni.
Wymagania weterynaryjne – ubój zwierząt
piątek, 10 lipca 2020

Na prośbę Wojewody Łódzkiego w załączeniu przekazujemy materiały opracowane w Głównym Inspektoracie Weterynarii dotyczące prowadzenia uboju na użytek własny w gospodarstwie rolnym oraz prowadzenia „rzeźni rolniczej”.

Jak pisze Wojewoda Łódzki Tomasz Bocheński w swoim piśmie: "Pragnę zauważyć, że wprowadzenie przepisów umożliwiających wykonywanie uboju na użytek własny, czy prowadzenie własnych, niewielkich rzeźni rolniczych i stanowi odpowiedź na liczne głosy płynące ze środowiska rolniczego. Możliwość prowadzenia działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MLO) jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom i postulatom przedsiębiorców prowadzących działalność na małą skalę w zakładach rodzinnych, wytwarzających określonego rodzaju produkty, często o specyficznych cechach, na które istnieje zapotrzebowanie głównie na rynku lokalnym. To rynek lokalny cieszy się największym zainteresowaniem na tego rodzaju wyroby często wytwarzane metodami tradycyjnymi. Ponadto rząd nie pozostaje obojętny na głosy rolników, którzy chcą wykonać ubój zwierząt gospodarskich na użytek własny  i nie są zainteresowanych jego sprzedażą. Tutaj mamy również rozwiązanie, o które wnioskowali rolnicy oraz liczne organizacje rolnicze, polegające na wprowadzeniu odpowiednich regulacji i przepisów, tak aby tzw. ubój gospodarczy na własne potrzeby był legalny, i aby nikt nie mógł zarzucić producentowi rolnemu, że czyni to niezgodnie z prawem, wyznaczając jednocześnie wymogi jakie musi spełniać.”

Załączniki:

- Wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu Rzeźni rolniczej (format pdf)
- Wymagania weterynaryjne przy prowadzeniu uboju na użytek własny w gosp. (format pdf)