Dzisiaj jest Sobota. 27 lutego 2021. Imieniny obchodzą Aleksander, Anastazja, Auksencjusz, Gabriel, Gabriela, Honoryna, Leander, Leonard, Sierosława. Do końca roku zostało 308 dni.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich w 2021 r.
poniedziałek, 08 lutego 2021

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny w 2021 r. w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w styczniu br. z Zakładów Higieny Weterynaryjnej (ZHW) oraz PIWet-PIB Puławy 15 stycznia, 22 stycznia i 29 stycznia br.

Pierwszy przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Izabela, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Drugi przypadek został wykryty u padłego żbika w miejscowości Starzawa Rybna, w gminie Stubno, powiat przemyski, woj. podkarpackie.

Trzeci przypadek wścieklizny w 2021 r. stwierdzono u lisa poddanego eutanazji, odłowionego w miejscowości Kołbiel, w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.