Dzisiaj jest Poniedziałek. 25 maja 2020. Imieniny obchodzą Epifan, Grzegorz, Imisława, Maria Magdalena, Urban. Do końca roku zostało 221 dni.
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wieluniu

10 maja 2012

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenia w sprawie wprowadzenia programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń podstawą zwalczania choroby Aujeszkyego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest wzmożony nadzór nad przemieszczaniem świń między stadami oraz do rzeźni. W związku z tym świnie wprowadzone do stad, punktów kopulacyjnych, punktów skupu oraz na targi, pokazy, wystawy i konkursy muszą:

• Zostać zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii wyznaczonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (świadectwo to obowiązuje przez 10 dni od daty jego wystawienia).
  • Pochodzić ze stad o statusie równorzędnym lub wyższym w stosunku do miejsca przeznaczenia
  • Zostać oznakowane zgodnie z przepisami o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Świnie oznakować należy za pomocą kolczyka lub tatuażu. Kolczyk założony na lewą małżowinę uszną powinien zawierać 14 znaków będących numerem siedziby stada, w którym zwierzę się urodziło. Tatuaż umieszcza się w sposób czytelny i trwały w obu małżowinach usznych świni lub na jej grzbiecie, z tym że w prawej małżowinie tatuuje się 7 pierwszych znaków tego numeru a z lewej pozostałą cześć.

Na targowiska wprowadzane mogą być tylko i wyłącznie zwierzęta oznakowane ze świadectwem zdrowia. Lekarz pełniący nadzór wypisuje wówczas świadectwo zdrowia z konkretną siedzibą stada będącą miejscem przeznaczenia w ramach nadzoru, bezpłatnie.

Każdy dokument związany z obrotem zwierząt należy przechowywać przez 3 lata.

Brak przestrzegania w/w przepisów zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wieluniu

Grzegorz Łuczak