Dzisiaj jest Środa. 22 sierpnia 2018. Imieniny obchodzą Cezary, Dalegor, Fabrycjan, Fabrycy, Hipolit, Hipolita, Maria, Namysław, Oswald, Oswalda, Tymoteusz, Zygfryd. Do końca roku zostało 132 dni.
Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia pięćdziesiątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce
czwartek, 13 lipca 2017

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to pięćdziesiąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a dwudzieste siódme w bieżącym roku.

Pięćdziesiąte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 5 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1066 świń, położonym w gminie Goniądz, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.