Dzisiaj jest Niedziela. 18 listopada 2018. Imieniny obchodzą Aniela, Cieszymysł, Filipina, Galezy, Klaudyna, Odo, Otto, Roman, Tomasz. Do końca roku zostało 44 dni.
Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia pięćdziesiątego piątego i pięćdziesiątego szóstego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce
środa, 26 lipca 2017

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu pięćdziesiątego piątego oraz  pięćdziesiątego szóstego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, począwszy od dnia stwierdzenia występowania w Polsce ASF tj. od 17 lutego 2014 r.

Pięćdziesiąte piąte ognisko ASF (trzydzieste drugie w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 19 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w gminie Kąkolewnica Wschodnia, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim.
Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym zagrożenia (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Pięćdziesiąte szóste ognisko ASF (trzydzieste trzecie w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 19 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń, położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono wspomniane wyżej ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.