Dzisiaj jest Niedziela. 17 grudnia 2017. Imieniny obchodzą Florian, Jolanta, Łazarz, Olimpia, Warwara, Żyrosław. Do końca roku zostało 15 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Zmiany prawa w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt

1577 razy czytano artykul

piątek, 08 września 2017

Główny Inspektor Weterynarii informuje, iż dnia 24.08.2017 r. weszły w życie zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Ustawa rozszerza katalog działań jakie mogą być podejmowane przez powiatowych lekarzy weterynarii, wojewodę lub ministra właściwego ds. rolnictwa w związku z zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

Przepisy te mogą mieć wpływ na posiadaczy gospodarstw, posiadaczy zwierząt, zarządców dróg publicznych, myśliwych oraz koła łowieckie.

Ustawa nakłada na myśliwych oraz dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckich w odniesieniu do zwierząt wolno żyjących obowiązki analogiczne do tych, jakie obowiązują posiadaczy zwierząt, w tym m. in. przekazywania informacji o podejrzeniu choroby zakaźnej, uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do zwłok zwierzęcych oraz udzielania informacji, wyjaśnień i niezbędnej pomocy organom Inspekcji Weterynaryjnej.

W przypadku przeprowadzania odstrzału sanitarnego na terenie parku narodowego lub rezerwatu przyrody konieczne jest, po wydaniu przez powiatowego lekarza weterynarii nakazu przeprowadzania takiego odstrzału, ustalenie warunków takiego odstrzału z właściwym dyrektorem parku narodowego lub regionalnym dyrektorem ochrony środowiska – w odniesieniu do obszaru rezerwaty przyrody. Na pozostałych obszarach objętych formami ochrony przyrody nie ma takich obostrzeń.

Powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku gdy nakazany został odstrzał sanitarny zwierząt, może wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dla poszczególnych dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich dodatkowych osób do realizacji tego zakazu. W przypadku nie wykonywania przez dzierżawców obwodów łowieckich dodatkowych, określonych nakazów odstrzału sanitarnego, z przyczyn leżących po stronie dzierżawców, dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe lub starosta, na wniosek powiatowego lekarza weterynarii lub Polskiego Związku Łowieckiego, wypowiada umowę dzierżawy obwodu łowieckiego. Jednocześnie dodano przepis mówiący o konieczności przekazywania przez PZŁ lub dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, na wniosek organów Inspekcji Weterynaryjnej informacji dotyczącej liczby zwierząt łownych występujących na danym obszarze oraz szacowanej mianie stanu liczbowego tych zwierząt w danym okresie, planów łowieckich i wykonywania tych planów.

Załącznik:

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz
zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

Publiczne Gimnazjum w Siemkowicach