Dzisiaj jest Piątek. 14 grudnia 2018. Imieniny obchodzą Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum, Pompejusz, Sławobor, Spirydion. Do końca roku zostało 18 dni.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski
poniedziałek, 04 grudnia 2017

łówny Lekarz Weterynarii informuje o otrzymaniu w dniach 1, 2 i 4 grudnia 2017 roku kolejnych wyników badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF:

- w zwłokach czterech dzików znalezionych w gminie Leszno, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie;

- w zwłokach dzika znalezionego w gminie Łomianki, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie;

-  w zwłokach dzika znalezionego na terenie m.st. Warszawy (Wilanów);

- w zwłokach dzika znalezionych w gminie Jabłonna, powiat legionowski, województwo mazowieckie;

- w zwłokach dwóch dzików znalezionych w gminie Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie;

Miejsca znalezienia zwłok ww. dzików znajdują się poza obszarami wymienionymi w obecnie obowiązującej części I, II i III załącznika do decyzji Komisji 2014/709/UE.

Na terenie gminy Jabłonna w powiecie legionowskim oraz gminy Leszno i gminy Łomianki w powiecie warszawskim zachodnim obowiązują środki wynikające z art. 15 dyrektywy Rady 2002/60/WE, wprowadzone w trybie pilnym na podstawie rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego nr 19 z dnia 22 listopada 2017 r. oraz nr 20 z dnia 24 listopada 2017 r., natomiast na terenie gminy Konstancin-Jeziorna w powiecie piaseczyńskim, na podstawie rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Piasecznie nr 1/2017 z dnia 1 grudnia 2017 roku.