Dzisiaj jest Niedziela. 16 grudnia 2018. Imieniny obchodzą Adelajda, Ado, Albina, Alina, Ananiasz, Bean, Zdzisława. Do końca roku zostało 16 dni.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii oognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) uświń.
środa, 06 czerwca 2018

Sto czternaste ognisko ASF (dziesiąte w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w gminie Jeziorzany, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest około 250 m od granicy obszaru ochronnego (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto piętnaste ognisko ASF (jedenaste w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 7 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 290 świń, położonym w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto trzynaste ognisko ASF (dziewiąte w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 5 czerwca 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5909 świń, położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto dwunaste ognisko ASF (ósme w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 23 maja 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 82 świnie, położonym w gminie Giby, w powiecie sejneńskim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.

Sto dziewiąte ognisko ASF (piąte w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 16 maja 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w gminie Nasielsk, w powiecie nowodworskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest w obszarze dodanym do części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE (tj. obszar objęty ograniczeniami), zgodnie z głosowaniem podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w dniu 19 kwietnia 2018 r. W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Sto dziesiąte ognisko ASF (szóste w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 maja 2018 r. z Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 świń, położonym w gminie Wierzbica, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Sto jedenaste ognisko ASF (siódme w tym roku), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 maja 2018 r. z Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 661 świń, położonym w gminie Sawin, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2136-2166 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 14-20 maja 2018 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj