Dzisiaj jest Środa. 19 września 2018. Imieniny obchodzą Alfons, Alfonsyna, January, Konstancja, Sydonia, Teodor, Więcemir. Do końca roku zostało 104 dni.
Komunikat Policji - "Handel Ludźmi"
środa, 20 czerwca 2018

Wakacje to dla wielu nie tylko czas odpoczynku, ale również wyjazdów za granicę do pracy. To również często czas podejmowania decyzji o wyjeździe na stałe. Taki wyjazd może być szansą na zmianę swojego życia na lepsze, ale wiąże się również z różnymi zagrożeniami.

Handel ludźmi uznawany jest za współczesną formę niewolnictwa. To przestępstwo polegające na odebraniu wolności tym, którzy padają jego ofiarą i wykorzystaniu ich w celu osiągnięcia korzyści. Ludzie w trudnym położeniu, słabo wykształceni, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia, a także wszyscy ci, którzy planują wyjazd do pracy za granicę są szczególnie narażeni na próbę zwerbowania ich przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi.

Jeżeli planujesz taki wyjazd, po to żeby dorobić w czasie wakacji albo żeby wyprowadzić się na stałe i rozpocząć nowe życie pamiętaj, że możesz zetknąć się z niebezpieczeństwem. Przestępcy mogą próbować Cię wykorzystać.

Na co zwrócić uwagę odpowiadając na oferty pracy za granicą.

Grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, żeby zwerbować swoje ofiary. Atrakcyjne oferty pracy zamieszczają w internecie, w gazetach z ogłoszeniami, często też przekazują je osobom poszukującym pracy bezpośrednio, np. w urzędach pracy.

Kiedy ogłoszenie o prace może być oszustwem?

Zarobki - Jeżeli ktoś proponuje zarobki wyższe niż inni pracodawcy, odpowiadając na ogłoszenie sprawdź jakie są średnie stawki wynagrodzenia na podobnych stanowiskach.

Kwalifikacje - Jeżeli ktoś proponuje dobrze płatną pracę i nie wymaga żadnych kwalifikacji ani doświadczenia możesz sprawdzić jakie umiejętności wymagane są w podobnej pracy.

Znajomość języka - Jeżeli ktoś proponuje pracę za granicą i nie wymaga nawet najbardziej podstawowej znajomości języka kraju w którym praca ma być wykonywana, to odpowiadając zachowaj ostrożność.

Sprawcy mogą również posługiwać się portalami społecznościowymi np. Facebookiem, albo przesyłać swoje oferty pocztą elektroniczną. Uważaj na ogłoszenia, które są są do Ciebie idealnie dopasowane.

Jak przygotować się do wyjazdu.

Nie musisz narażać się na niebezpieczeństwo. Zobacz co może pomóc Ci uniknąć groźnych sytuacji. Znajdź jak najwięcej informacji.

Zawsze spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy, agencji pracy lub o osobach publikujących interesujące Cię ogłoszenie albo przedstawiających Ci atrakcyjną propozycję.

Spróbuj wyszukać opinie w Internecie. Jeśli możesz, poproś kogoś kto zna język kraju do którego jedziesz.

Jeżeli planujesz skorzystać z agencji pośrednictwa pracy sprawdź, czy agencja ta działa legalnie. Listę zarejestrowanych agencji zatrudnienia znajdziesz tutaj: http://www.kraz.praca.gov.pl/StronaGlowna.aspx

Zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Pozytywne opinie mogą być dodawane przez sprawców, bardzo atrakcyjna oferta, która świetnie do Ciebie pasuje, może być podstępem, a bardzo dobre warunki pracy mogą zmienić się już na miejscu.

Umów się na kontakty z bliskimi - Umów się z rodziną lub bliską Ci osobą na regularne kontakty i poproś o zawiadomienie policji, w przypadku dłuższego braku kontaktu.

Przygotuj się do wyjazd:

Jeśli możesz, to zeskanuj swój paszport lub dokument tożsamości i wyślij na swoją skrzynkę poczty elektronicznej. W przypadku utraty dokumentów, dostęp do kopii może ułatwić i przyspieszyć wiele formalności.

Sprawdź gdzie możesz uzyskać pomoc w kraju do którego jedziesz. Zapisz adresy i numery telefonów organizacji udzielających pomocy i polskiego konsulatu na kartce, którą można mieć zawsze przy sobie. Pamiętaj też, że wszędzie w UE możesz skorzystać z numeru alarmowego 112.

Jeżeli to możliwe, to zabierz ze sobą pieniądze, które wystarczą na powrót.