Dzisiaj jest Środa. 21 listopada 2018. Imieniny obchodzą Albert, Alberta, Albertyna, Janusz, Konrad, Konrada, Maria, Piotr, Regina, Rena, Rufus, Twardosław, Wiesław. Do końca roku zostało 41 dni.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii oognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) uświń.
czwartek, 30 sierpnia 2018

200 ognisko ASF (96 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1397 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

201 ognisko ASF (97 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, położonym w gminie Sępopol, w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

202 ognisko ASF (98 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w gminie Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

203 ognisko ASF (99 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym  w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

204 ognisko ASF (100 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 20 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym  w gminie Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

205 ognisko ASF (101 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 222 świnie, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

206 ognisko ASF (102 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 22 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w gminie Milejów, w powiecie łęczyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

207 ognisko ASF (103 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 21 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.