Dzisiaj jest Niedziela. 18 listopada 2018. Imieniny obchodzą Aniela, Cieszymysł, Filipina, Galezy, Klaudyna, Odo, Otto, Roman, Tomasz. Do końca roku zostało 44 dni.
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii oognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) uświń.
środa, 12 września 2018

208 ognisko ASF (104 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Węgorzewo, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

209 ognisko ASF (105 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2718 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

210 ognisko ASF (106 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 5 września 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń, położonym w gminie Węgorzewo, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

211 ognisko ASF (107 w 2018 r.), stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 9 września 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym w gminie Spiczyn, w powiecie łęczyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.