Dzisiaj jest Piątek. 14 grudnia 2018. Imieniny obchodzą Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum, Pompejusz, Sławobor, Spirydion. Do końca roku zostało 18 dni.
Afrykański Pomór Świń

W związku z pojawieniem się na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń Wojewoda Łódzki zgodnie z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii zwraca uwagę na odpowiedzialne i rozsądne podejście do tego poważnego zagrożenia.

Afrykański pomór świń to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń będzie skutkować dalszymi stratami ekonomicznymi w hodowli, spowodowanymi upadkami świń, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz w przemyśle mięsnym.

Informacje dla hodowców trzody chlewnej w sprawie  pomoru świń oraz informacje dla grupy osób przekraczających granice kraju oraz wszystkich mieszkańców naszego województwa, bieżące komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii można także znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie: www.wetgiw.gov.pl Dodatkowo Główny Lekarz Weterynarii uruchomił telefon informacyjny w tej sprawie - 22 6231065. Osoby zainteresowane tematem mogą dzwonić pod wskazany numer telefonu celem uzyskania niezbędnych informacji w sprawie.

Pismo Wicewojewody Łódzkiego w sprawie ASF
Pismo Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie ASF
Ulotka dla hodowców trzody chlewnej
Ulotka dla myśliwych i leśników