7- 8- 9 wrzesień 2010r, Grupa 30 osobowa lokalnych liderów z gminy Siemkowice wzięła udział w wizycie szkoleniowej w Gminie Bieliny i Gminie Masłów w województwie świętokrzyskim . Program wizyty bogaty był w dużą ilość wykładów dotyczących inicjatyw społecznych. Wykłady prowadzone były przez pracowników samorządu, przez działaczy lokalnych stowarzyszeń, oraz przez przedstawicieli nieformalnych grup społecznych. Na miejscu mogliśmy zobaczyć jak społeczeństwo wspierane przez samorząd zamierza uatrakcyjnić swoje tereny by turyści odwiedzali Góry Świętokrzyskie.
Np. odwiedziliśmy w trakcie budowy wioskę z okresu średniowiecza, budowę Centrum Edukacyjnego - Szklany Dom w Ciekatach, zapoznaliśmy się też z wieloma inicjatywami lokalnymi mającymi poprawić wizerunek turystyczny regionu.
Z dziedziny kultur:
Gospodarze pokazali nam bogatą działalność kół gospodyń wiejskich, Zespołów Ludowych, Dowiedzieliśmy się o ciekawej atrakcji turystycznej związanej z grą terenową dla turystów, opartej na legendach o czarownicach z Łysej Góry. Odwiedziliśmy gospodarstwo agroturystyczne, oraz największą atrakcję Gór Świętokrzyskich Święty Krzyż oraz punkt widokowy na Gołoborzu. Zwiedzaliśmy też szkoły, które ściśle współpracują z mieszkańcami wspierając ich inicjatywy lokalne.



Projekt w ramach PPWOW
,, Pomóżmy Naszej Orkiestrze,,
Pod takim hasłem z unijnych środków prowadzona jest nauka gry na instrumentach dętych. Grupa 15 uczniów, którą kapelmistrz orkiestry Pan Stanisław Ryś od maja 2009 roku stara się nauczyć trudnej sztuki muzykowania na instrumentach dętych, miała swija pierwsza prezentacje. Na spotkaniu 13 grudnia 2009 młodzi muzycy zagrali dla swoich bliskich, utwory marszowe, rozrywkowe i kolędy , klarnet , trąbka, saksofon, altowy tenorowy perkusja w oczach rodziców zabrzymialy wspaniale. Rodzice byli zdumieni, że ich pociechy w tak krótkim czasie wykonali tyle utworów a w nie jednym oku zakręciły się łezka. Cieszy fakt, że tak duża grupa młodzieży wytrwała w nauce. Kapelmistrz jest dumny z efektów gry, ale jak każdy nauczyciel mówi, że przed młodzieżą jeszcze długa droga aby sprostać wymaganiom i stać się członkiem Orkiestry Dętej z Siemkowic.
W miesiącach marzec-grudzień 2009r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Radoszewicach dla 17 uczniów klasy V zorganizowano dodatkowe zajęcia z języka angielskiego finansowane z funduszy europejskich. Głównym celem zajęć było przyswojenie podstawowej wiedzy z zakresu słownictwa i znajomości struktur gramatycznych w języku angielskim, zaznajomienie uczestników zajęć z kulturą krajów anglojęzycznych, rozwijanie wszechstronnych umiejętności językowych u dzieci: mówienia, słuchania, pisania, czytania w języku angielskim.

Zapraszamy do przeglądania programu: "Z angielskim za pan brat"
17 października w sobotni wieczór w budynku remizy OSP w Siemkowicach spotkali się seniorzy ,,Dozwolone od lat 70,, sołectwo Siemkowice i sołectwo Łukomierz.


MŁODZI INACZEJ - Takimi słowami organizatorzy wraz z Wójtem Gminy Włodzimierzem Korbaczyńskim witali przybyłych na bal seniorów. Do tańca przygrywał rodzinny zespół muzyczny Pana Stanisława Rysia. 40 letnie doświadczenie muzyczne spełniło oczekiwania repertuarowe, seniorzy z radością bawili się przy utworach swej młodości.


Pani sołtys Jolanta Ryś wraz z Panią Krystyną Burchard przy pomocy Haliny Janeckiej, Jadwigi Walusiak, Krystyny Strąk, Aurelii Płuciennik, Aliny Chałaczkiewicz oraz Jadwigi Freus postarały się o to by seniorki i seniorzy bawili się dobrze. Dużą radość sprawiło organizatorom przybycie Pani Kazimiery Kiejnich, 92 letnia kobieta swoją postawą pokazała, że w każdym wieku można wyjść i spotkać się z ludźmi. Były kwiaty od organizatorów oraz wspólne odśpiewanie 100 lat w zdrowiu dla naszej najstarszej mieszkanki obecnej na balu.
Ks. Twardowski napisał ,, śpieszmy się kochać ludzi bo tak szybko odchodzą ,, po tym balu widać, że tego typu spotkania pokoleniowe są dobrym pomysłem na przyszłość.
Po imprezach sołeckich w poszczególnych miejscowościach przyszedł czas na wspólną podsumowującą gminną zabaw dla mieszkańców w ramach:
• Poakcysyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich
POZEGNANIE LATA W SIEMKOWICACH
Było imprezą, która zaplanowana na początku programu wzbudzała wiele emocji . Wspólne działanie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Rad Sołeckich przyniosło oczekiwany efekt. Jarmark w Siemkowicach zgromadził wielu widzów. W programie zaprezentowały się szkoły i lokalne zespoły.
• Każda szkoła przygotowała występy artystyczne
• Orkiestra Dęta dała wspaniały koncert.
• Zespół śpiewaczy Lipniczanie swoim śpiewem wprowadził widownie w klimat dawnej wsi.
• Wieczorem przy zespole FENIKS mieszkańcy bawili się na zabawie ludowej do późnych godzin wieczornych.
• Ważnym punktem była prezentacja sołectw
Rada Sołecka z Radoszewic poczęstowała uczestników festynu tradycyjnym żurem z kiełbasą. Kobiety z Lipnika zupą chrzanową. Ożegow zapraszał do degustacji wędlin a Siemkowiczanki do skosztowania ciast domowego wypieku. Imprezy sołeckie, które odbywały się przez całe lato zintegrowały społeczeństwo wiejskie. Dekoracja stoisk , oraz potrawy przygotowane, przez kobiety mogły by konkurować na targach żywieniowych w samej Warszawie. Było coś dla ducha i coś dla ciała, cieszy fakt ze trud przygotowań został doceniony przez licznie przybyłe społeczeństwo. Czy będzie kontynuacja? Zobaczymy.
5 lipca w Radoszewicach odbył się festyn wiejski dla mieszkańców
w programie:
- Występy artystyczne młodzieży szkolnej
- Występ grupy tanecznej / tańca nowoczesnego breakdance z Częstochowy /
- Występ zespołu ludowego LIPNICZANIE
- Degustacja wiejskiego jadła.
- Zabawa ludowa dla wszystkich.
27 czerwca 2009 roku w remizie OSP kobiety z Radoszewic spotkały się by podzielić się wiedzą zaczerpniętą z pamięci starszego pokolenia o gotowaniu potraw wiejskich. W tym: peklowanie szynki, robienie dobrego wiejskiego sera, pieczenie chleba na tle w sabatniku. Te i inne potrawy zostały omówione a niektóre z nich ugotowane. W prezentacji udział wzięło 20 osób.
16 czerwca 2009 roku w gminie Sławno w powiecie Opoczyńskim odbyła się konferencja podsumowująca realizację Programu Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programy Wspierania Obszarów Wiejskich.
Organizatorzy: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Marszałek Województwa Łódzkiego Wójt Gminy Sławno
Celem Konferencji było podsumowanie współpracy pierwszego roku wdrażania programu w 37 gminach województwa łódzkiego.
Powiat pajęczański reprezentowały gminy: Rząśnia, Kiełczygłów, Siemkowice
Spotkanie miało za zadanie skonfrontować osiągnięcia wszystkich gmin poprzez prezentacje multimedialną.

Zorganizowane zostało też wspólne stoisko promujące osiągnięcia naszego powiatu poprzez tablice ze zdjęciami dokumentujące etapy wdrażania PIS

W konferencji uczestniczyli Wójtowie oraz pracownicy samorządowi pracujący przy wdrażaniu programu. Organizatorzy docenili wysiłek samorządów wręczając dyplomy na ręce Wójtów oraz podziękowania koordynatorom pracującym nad programem.

Nad całością wdrażania programu PPWOW integracji społecznej w naszych gminach czuwał Konsultant Regionalny p. Robert Lisowski. dziękujemy
W ramach programu PPWOW grupa chętnych dzieci z terenu gminy Siemkowice w ilości 13 osób pobiera indywidualne lekcje nauki na instrumentach dętych.
Naukę prowadzi Stanisław Ryś kapelmistrz Orkiestry Dętej w Siemkowicach. Orkiestra służy mieszkańcom swym graniem już od 100 lat. Czy wnuki i prawnuki wyuczone przez kapelmistrza dzisiaj zasilą w przyszłości szeregi orkiestry?

Klarnet, saksofon, trąbki, werble to instrumenty, które wybrały dzieci do nauki gry.
życzymy wytrwałości młodym muzykom.
16 maja odbyła się impreza integracyjna w Lipniku zorganizowana przez Radę Sołecką, mieszkańcy oraz goście mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Zespół śpiewaczy LIPNICZANIE swoim śpiewem przypomniał widowni dawne piosenki ludowe.

Dzieci ze szkoły podstawowej wykazały się swoimi zdolnościami w programie artystycznym przygotowanym przez nauczycieli .

Na placu zabaw maluchy mogły skorzystać z darmowej karuzeli i zjeżdżalni.

Natomiast rodzice mogli skosztować zupę chrzanową i pobawić się na zabawie ludowej do białego rana.

3-go maja w Siemkowicach w godzinach 15-24 odbyła się majowa ,, BIESIADA SOLECKA,,. Przed remizą OSP w Siemkowicach spotkało się ok. 300 osób frekwencja zaskoczyła organizatorów. Pięknie przyozdobiona remiza, gorący posiłek dla społeczeństwa, muzyka z lat 60 to wszystko stworzyło niepowtarzalny klimat do dobrej zabawy. Mama, tata oraz pociechy w promieniach majowego słońca miło spędzili Niedziele. Dla każdego było coś miłego. Pociechy uczestniczyły w konkursach dla dzieci, młodzież wraz z rodzicami tańczyła i biesiadowała.




Organizatorzy: Jednostka OSP w Siemkowicach wraz z Radą Sołecką dziękują społeczeństwu za liczne przybycie..
W ramach programu PPWOW w dniach 1 maja o godz. 20:00 w Lipniku, o godz. 21:00 w Radoszewicach, 2 maja o godz. 20:00 w Mokrym i o godz. 21:00 w Ożegowie odbyły się spotkania informacyjne z rodzicami i młodzieżą chętną uczestniczyć w programie szkoleniowym Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.





Na spotkaniach poinformowano rodziców i młodzież o korzyściach płynących z udziału w programie. Po dyskusjach z rodzicami i młodzieżą przeprowadzono rekrutację chętnych chłopców w wieku 12 - 16 lat.
W dniu 26 kwietnia w ramach programu PPWOW w sołectwie Radoszewice odbyła się wycieczka dla mieszkańców. W programie uczestnicy zwiedzili : Panoramę racławicką, Muzeum Stary rynek, Ogród botaniczny w stylu japońskim.


W dniu 26 kwietnia 2009 roku w budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemkowicach odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące imprez i zadań w ramach programu PPWOW. W spotkaniu uczestniczyło 64 osoby zainteresowane programem.

Działacze społeczni z ramienia OSP i Rady Sołeckiej nakreślili zainteresowanym co będzie robione w przyszłości z pieniędzy unijnych. Omówiona została:
Pierwsza impreza integracyjna, która odbędzie się już 3 mają przed remizą OSP w Siemkowicach tj. ''MAJOWA BIESIADA SOLECKA '' Mieszkańcy zapoznali się z programem dotyczącym naboru do Orkiestry Dętej. Młodzież chętnie zapisywała się do nauki gry na instrumentach dętych.

Pierwszy tydzień maja 2009 - Spotkanie informacyjne Rekrutacja uczestników do realizacji projektu dotyczącego Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
WYNIKI KONKURSU !!!
NR 1/2009 NA REALIZACJĘ USŁUG INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
NR 2/2009 NA REALIZACJĘ USŁUG INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
OGŁOSZENIE O KONKURSIE !!!
Dnia 17 lutego 2009 roku WÓJT GMINY SIEMKOWICE ogłasza otwarty konkurs nr 1/2009 i konkurs nr 2/2009 na realizację usług integracji społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Poniżej dokumenty do pobrania...
konkurs 1
konkurs 2
Załączniki: oferta> porozumienie> sprawozdanie> umowa>
Wdrażanie Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich na terenie Gminy Siemkowice:
-
14/ 04/ 2008 - Porozumienie o współpracy między Gminą Siemkowice a Województwem Łódzkim przy realizacji PPWOW; Otwarcie Poakcesyjnego Programu Integracji Społecznej - liczba uczestników: 160 osób, 3 przedstawicieli gminy, miejscem spotkania był Pałac Poznańskiego a celem przyznawanie środków,
-
29/ 04/ 2008 - Spotkanie konsultacyjne w UG Siemkowice z Wójtem, Sekretarzem, Skarbnikiem i kierownikiem GOPS-u i Panem Robertem Lisowskim. Poruszono temat ogólnych zasad założenia Programu PIS jak również etapy wdrażania programu, ustalenie terminu spotkania ze społecznościami lokalnymi,
-
06/ 06/ 2008 - Spotkanie integracyjne z mieszkańcami w szkołach podstawowych we wsi Lipnik - 14 osób, Siemkowice - 9 0sób i Radoszewice - 12 osób. Celem spotkania było zapoznanie się z założeniemi programu w tym : etapy wdrażania, możliwości wykorzystania środków. Przeprowadzono ankietę w śród społeczności odnośnie zapoznania się z programem PIS.
-
17/ 07/ 2008 - Spotkanie w/s powołania Zespołu Roboczego oraz zespołu Warsztatowego. Wybór zespołu szkoleniowego - ustalenie harmonogramu , podziała zadań na członków zespołu. Przedstawiono strategię przez konsultanta, przedstawiono ocenę strategii przez UG. Celem warsztatu było: rozpowszechniać ankiety, zebranie danych statystycznych,
-
- załącznik 1
-
spotkanie 17-07-08
spotkanie 17-07-08
-
02/ 09/ 2008 - odbyło się spotkanie warsztatowe części A i B w liczbie 26 uczestników. Celem spotkania było wypracowanie wspólnego programu wykorzystania środków unijnych, określenie potrzeb i problemów społeczności lokalnej oraz zastanowienie się nad sposobami ich rozwiązania.
-
19/ 09/ 2008 - warsztat CiD na którym były 22 osoby, omawiano wypracowanie wspólnych działań na rozwiązanie problemów społecznych.
-
27/ 09/ 2008 - spotkanie warsztatowe na którym było 10 osób a poruszono temat ustalenia planu działania wypracowane przez zespół roboczy z moderatorem. Podział środków na poszczególne grupy społeczne. Spotkanie prowadzone było przez Pana Roberta Lisowskiego.
- ankieta - podgląd
- PLAN DZIAŁANIA
Strategia rozwiązywania problemów społecznych na terenie gminy Siemkowice na lata 2009-2015
- 23/ 02/ 2009 - Spotkanie informacyjne dla usługodawców które poprowadził Pan Robert Lisowski. Na spotkaniu było 10-ro uczestników.
PPWOW Kultura
Nazwa Gminy
|
Siemkowice powiat Pajęczański
|
Nazwa wydarzenia
|
Zebrania sprawozdawcze w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Siemkowic
|
Data
|
10 stycznia 2009 Radoszewice
17 stycznia 2009 Siemkowice
31 stycznia 2009 Lipnik
14 luty 2009 Mokre
21 luty 2009 Ożegów
|
Miejsce
|
Spotkania odbywają się w remizach OSP
|
Organizatorzy
|
Zarządy jednostek OSP władze samorządowe , radni / pracownik UG /
|
Do kogo skierowane
|
Zabrania mają za zadanie ocenić podsumować i udzielić absolutorium zarządom w jednostkach Spotkania służą też w dotarciu z informacją o działalności samorządu lokalnego do jak największej liczby ludzi.
|
W ramach jakiego programu
|
Poakcesyjny Program Wspierania Obszarów Wiejskich to szansa dla rozwoju jednostek OSP w Gminie
|
Krótki opis wydarzenia
|
Zebrania odbywają się każdego roku w okresie zimowym druhowie zakładają mundury galowe, nadając tym spotkaniom charakter uroczysty. W tym roku jednym z ważniejszych punktów w dyskusji był plan działania gminy Siemkowice w ramach programu integracji społecznej oraz dyskusja nad Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2009 -1015. Jednostki działające na terenie gminy mają długoletni staż w 2008 roku OSP w Siemkowicach obchodziło Jubileusz 100-lecia działalności. W 2007 druhowie z OSP w Radoszewicach obchodzili jubileusz 80- lecia. OSP na wsiach to organizacja z długoletnimi tradycjami druhowie nie tylko gaszą pożary uczestniczą też w życiu społeczności lokalnej i nie tylko.
|
|