Dzisiaj jest Czwartek. 7 lipca 2022. Imieniny obchodzą Antoni, Benedykt, Cyryl, Estera, Kira, Metody, Piotr, Pompejusz, Sędzisława, Wilibald. Do końca roku zostało 178 dni.
Zabytki

Kościół św Marcina w Siemkowicach

Kościół parafialny św. Marcina pobudowany w 1879 roku(elekcja 1603) niezbyt wielki, niezbyt wysoki o jednej wieży, z małym ciasnym cmentarzem położony wśród wsi - jako Świątynia Pańska przedstawia budowę pod wieloma względami chybiona, i bardzo miernej wartości. Budujący go ks. Gryglewski tłumaczy się w swych zapiskach, że szczupłe fundusze wymuszone niemal od ludu i obywatelstwa nie pozwoliły mu na budowę obszernej świątyni, gdy tymczasem dawna nie wystarczała na potrzeby ludu i przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy.Była to świątynia ciasna, pobudowana niekształtnie z kamienia polnego. Ściany były grube do 2 łokci, wysokie na 10 łokci a sufit z desek nieheblowanych. Dach był dziurawy, gonciany. Do kościoła przybudowana była kaplica. Razem z nią długość kościoła wynosiła 14 łokci, szerokość - 9. Okien było 7, ołtarzy 5, z tych 2 w kaplicy, obecnie usunięte do kruchty.Zachrystia znajdująca się na północy mieściła zaledwie 5 osób, miała okienko na 8 cali szerokości. W nowopobudowanym kościele wielki ołtarz został podwyższony i odnowiony, boczny Matki Boskiej odświeżono "i na wzór tegoż zbudowano boczny Pana Jezusa? Obrazy w nich nowe są pędzla Rafała Hadziewicza. W kościele pobudowanym na miejscu dawnego wmurowano w ściany dwie tablice z kamienia wapiennego, pochodzącego z wieku XVI.


Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Radoszewicach

Kościół w Radoszewicach ufundował Marek Boksa Radoszewski, syn Jerzego, również podkomorzy wieluński. Konsekrowany kościół pod wezwaniem św.Marka i św. Marii Magdaleny 6.05.1625 roku. Kościół już po stu latach nie nadawał się do remontu, to też nowy postawił w 1735 roku Antoni Niemojowski, chorąży ostrzeszowski. Kościół był drewniany i miał trzy ołtarze (1746 r.). Postawiony był na wschód słońca formy zwyczajnej o dwu chórach i zachrystii, pokryty gontami z kopułą na nim i sygnaturką. Dzwonnica przy Kościele, zamiast kruchty, na niej dzwony. Konsekrowany przez piae memoriae J.W. X Augusta Kozierowskiego biskupa adratyńskiego w 1772 roku. 22 listopada 1797 roku został okradziony. 19 maja 1798 roku odbyła się wizytacja dziekańska. Niedługo po tej wizycie kościół się spalił i postawiono nowy murowany. W 1851 roku został uporządkowany zewnętrznie i wewnętrznie. 16 października 1851 roku dziekan wieluński Kaczorkiewicz poświęcił Kościół i zostawił indukt na odprawianie Mszy Sw. O nowy indukt prosił Gabriel Niemojowski w .1853 roku. Pod dniem 2.02.1867 r. pisał proboszcz parafii Wiązowa Wola - Walenty Górecki do konsystora w Piotrkowie, że przyjął kapelanie Radoszewską, lat cztery nie było tam nabożeństwa, pragnie tam odprawić nabożeństwo z wystawieniem. 4.03. powtórzył prośbę. Konsystorz upoważnił proboszcza lub wikarego osjakowskiego do tej rekoncylacji. W latach 1908 - 1927 kaplica zaliczała się do parafii Siemkowice. W czasie okupacji parafia dzieliła los innych parafii w Warthegau - wywiezienie księdza, zamknięcie kościoła, zabranie majętności kościelnych. W 1945 roku zaczął odnawiać życie parafialne ks. Stefan Królik.


Dwór Obronny w Siemkowicach

Murowany dwór w Siemkowicach stoi na wyspie otoczony fosą. Dwór ten posiadający niegdyś niewątpliwe walory obronne został wzniesiony w XVI wieku w miejscu i z wykorzystaniem elementów starszej budowli. Jak wykazały badania, pierwotne fortalicjum w Siemkowicach istniało na kopcu pośród łąk, przy drodze do Radoszewic . Niestety prace inwestycyjne w początkach lat 70 . XX wieku zatarły jej ślady. Kolejna, murowana budowla powstała w obecnym miejscu, na kopcu ziemnym otoczonym fosą . Jej budowę należy wiązać co najmniej z poł. XV w. Budowla ta miała postać dwupiętrowej wieży obronnej, wzniesionej na planie kwadratu mówią o tym dokumenty z 1491 r. a 1551 r. Marcin Bielski wspomina o ,,zameczku'' co odnosi się prawdopodobnie do tejże wieży. O kolejnym murowanym dworze na kopcu mowa jest w inwentarzach z 1563 i 1589 r. Dwór był już budowlą piętrową czwórdzielną a jedną z jego izb była wspomniana wcześniej wieża - kamieniec . Prawdopodobnie Jerzy Siemkowski h. Oksza nadał budowli nowa formę - przestronne izby, kamienna dekoracja odpowiadała ówczesnej modzie. W XVII w. kolejni właściciele - Święciccy przeprowadzili remont . Ostatni właściciele - Karśniccy, po pożarze w XIX w. obniżyli budynek o jedno piętro. Alkierz zwieńczono wówczas neogotycką wieżą. Dziś na dwór składają się 4 pomieszczenia różnej wielkości oraz alkierz dobudowany do południowo - wschodniego naroża . W jednej z sal zachowały się grube romańskie mury z kamienia polnego, będącego pozostałością istniejącej starej budowli a więc - kamiennej wieży obronnej. Dwór nosi ślady przebudów w stylu renesansowym i barokowym. Zachowały się renesansowe obramienia okienne 4 kamienne barokowe portale nadproża oraz w jednej z izb - profilowana belka sosrębu z data 1692 . Po pożarze w 1945 r. budowla została odrestaurowana przez ówczesne władze w latach 1951- 1953 r. Zamek jak go nazywają mieszkańcy Siemkowic czeka na potencjalnego inwestora.


Dwór Obronny w Radoszewicach

W pobliżu kościoła znajduje się piękny barokowy dwór z XVIII wieku, zbudowany przez Niemojowskich, przebudowany na przełomie XIX/XX wieku i po 1945 roku, do niedawna użytkowany przez szkołę podstawową.

Obecnie wyremontowany jest własnością prywatną. Siedmioosiową elewację frontową zdobi wysunięty piętrowy portyk z czterema kolumnami, zwieńczony spłaszczonym frontonem, od strony ogrodowej balkon. Na uwagę też zasługuje tzw. dach polski: czterospadowy, łamany, zaopatrzony w doświetlające lukarny. Ten dach pierwotnie był kryty gontem. Kiedy dwór był zamieniony w szkołę, był własnością gminy dach był pokryty papą, ale od kiedy jest własnością prywatną ponownie został pokryty gontem.

Dwór oraz szkoła otoczone są resztkami niegdyś rozległego parku, w którym podziwiać można 34 lipy drobnolistne i 16 dębów szypułkowych. W runie króluje zawilec. Park stanowi doskonałe siedlisko wielu gatunków ptaków.

 
 

Polecane Strony


GOPS Siemkowice


Siemkowice z lotu ptaka


Gospodarka Łowiecka


Pomoc w zarządzaniu mikro firmą


Program Aktywny Samorząd


Szkoła Podstawowa w Radoszewicach

Szkoła Podstawowa w Radoszewicach


Szkoła Podstawowa w Lipniku


Koło Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów