Dzisiaj jest Czwartek. 18 stycznia 2018. Imieniny obchodzą Bogumił, Jaropełk, Krystyna, Liberata, Małgorzata, Piotr, Pryska. Do końca roku zostało 348 dni.

Nowy numer konta bankowego UG Siemkowice

BS Warta O/Siemkowice - 69 9270 1029 0200 0794 2002 0190

Znani Ludzie

LUDWIK NIEMOJEWSKI - kronikarz żyjący w latach 1823-1892

w 1823 roku przyszedł na świat Ludwik Niemojowski syn właściciela majątku w Radoszewicach . Mlody panicz po ukończeniu szkół gospodarował wraz z ojcem w odziedziczonym majątku. Szanowany przez okoliczną szlachtę, znany jako człowiek towarzyski i dobry gospodarz , został Niemojowski wybrany wójtem gminy Radoszewice i marszałkiem ziemi wieluńskiej. Udział w powstaniu styczniowym zmienił jego życie skazany przez władze carskie został wywieziony na sybir. Jego twórczość utrzymana była w nucie postępowym . Dostrzegał przepaść między życiem na wsi a dworem , krytykował niesprawiedliwość społeczną . Spod jego pióra wychodziły m. in . komedie dworskie , poematy religijne , wiersze , powieści dla młodzieży i utwory dla dzieci . Oraz cykl opowiadań o pobycie na zesłaniu ,, Obrazki Syberyjskie " W kościele w Siemkowicach można odnaleźć tablicę nagrobną z napisem :

''Ludwik Niemojowski dziedzic Radoszewic , b. marszałek szlachty , literat . Zmarł w Warszawie w 1892 roku ''

Podobno człowiek żyje tak długo, aż nie zginie o nim pamięć

MARIA MARCHEWKOWA - poetka żyjąca w latach 1925-2000

Pisała świetne wiersze, zdobywała ogólnopolskie nagrody, nie chciała zdjęć, słowy, rozgłosu. Przez wiele lat była nauczycielką w szkole podstawowej w Siemkowicach. Marchewkowa pisząc o sprawach wsi prezentowała znany i wszechobecny w ludowej poezji humor. Jako że poetce przyświecał cel zachowania zamierającej gwary, każdy wiersz stawał się jednocześnie czymś w rodzaju dokumentu historycznego. W dorobku pani Marii znajdują się też opowiadania, wiersze, pisane językiem literackim. ludowe ciekawostki a

posłuchaj wiersza

"...........Polecom ludzkie wspominki Cłek pójdzie w zapomnienie Spiewecka chlopsko nie zginie Jak woda jak wiatr , "

ANTONI STRASZAK - rzeźba ludowa, zmarł w 2006 roku

Orkiestry ludowe, postacie świętych, płaskorzeźby, kapliczki przydrożne, duże rzeźby ogrodowe. Antoni Straszak odszedł od nas lecz jego prace nadal można spotkać w niejednym muzeum.

STEFAN ŁAKOMY - kronikarz

Długoletni nauczyciel w Szkole Podstawowej w Radoszewicach. To dzięki niemu to co mówi historia możemy odczytać w napisanych przez niego kronikach. Pisze też opowiadania i wiersze.

Siemkowice - to właśnie tu 20 sierpnia 1963 roku urodził sie Robert Warzycha piłkarz, który w latach 1987 i 1993 swoja grą w reprezentacji Polski sprawił wiele radości mieszkańcom Siemkowic i Polakom. Mieszkał blisko szkoły i boiska sportowego, od małego dziecka kochał piłkę, każdą wolną chwilę spędzał na boisku. Z wiejskiego boiska w roku 1983/84 trafił do prężnie działającego w tamtych latach klubu Budowlani Działoszyn. Jako młody piłkarz wykazał się strzelając w jednym z meczy aż 9 bramek. Kariera Roberta Warzychy potoczyła sie szybko w następnym sezonie grał w Warcie Sieradz, następnie dwa sezony w Górniku Wałbrzych, aż w końcu cztery sezony w Górniku Zabrze / Mistrzostwo Polski w sezonie 1987/88, Superpuchar Polski w 1988/89. Zauważony doceniony przez działaczy klubów europejskich wyjechał z kraju . Następnie cztery lata grał w angielskim Evertonie. W kolejnych latach występował w klubach Węgierskich. Od 1996 roku Robert Warzycha związał się z drużyną Columbus Crew w Stanach Zjednoczonych, najpierw jako zawodnik obecnie trener. Robert Warzycha swoimi sukcesami sportowymi udowodnił młodym ludziom z Siemkowic, że grać może każdy. Potrzeba tylko wytrwałości w tym co sie robi, by osiągnąć sukces.

Portal Gminy Siemkowice